Colonel Richard George Amherst Luard KCB, 62nd Regiment of Foot.

Luard was born on 29 July, 1827 the eldest son of Lieutenant-Colonel John Luard, 4th Dragoons and 16th Lancers
who served in the Peninsula and at Waterloo.

Luard was educated at the Royal Military College, Sandhurst and obtained his commission without purchase in the #rd
Regiment of Foot (The Buffs) on 3 July 1845.

He served in the Crimea with the 77th regiment of Foot from March 1855 and on the staff as Brigade Major to
General Straubenzee. He was Deputy Assistant Adjutant General at Head Quarters from June 1855.
Crimea War medal with clasp, Sardinian Crimea Medal, Turkish Order of the Medjidie 5th Class.

He served in the China War (1857-58) as Brigade Major of the 2nd Brigade and received a Mention in Despatches for
being the first man on the walls of Canton.

Back in England he served as A.D.C. to General Sir James Scarlett and as Assistant Inspector of Volunteer from
1860 to 1865. He was Assistant Military Secretary to Sir William O'Grady Haly in Halifax, Nova Scotia from 1873 to
1875. Assistant Adjutant General , Northern District (Manchester) from 1875 to 1877. From 1880 to 1884 he was
General Officer Commanding the Forces of Canada. He was also a Fellow of the Royal Geographical Society.

He married Hannah Chamberlin in 1863.

Luard died on 24 July, 1891.

Ensign - 6 July, 1845
Lieutenant - 14 May, 1847
Captain - 23 November, 1852
Major - 2 November, 1855
Lieutenant-Colonel - 20 July, 1858
Half Pay - 30 October, 1859
Colonel - 4 August, 1864
Major-General - 11 January, 1870
Lieutenant-General - 1 December, 1884


Colonel Richard Luard was the cousin of Captain Henry Reynolds Luard. R. E. who served in British Columbia.

Carte de Visite
G. H. Martyn Photographer
145 Union Street, Plymouth, England
c. 1865